Ana Sayfa   Belediye Başkanı   Belediye Meclisi   Faaliyet Raporu   Belediye Çalışmaları   Bozkurt   Canlı Yayın   Bilgi Edinme   İletişim
Başkanın mesajı
Teşekkür
Değerli Bozkurtlu hemşehrilerim; sevgi ile çıktığımız hizmet yolunda, dürüstlüğü seçerek göstermiş olduğunuz teveccüh, verdiğiniz destek güveninizden dolayı, hanım kardeşlerimizin gayretine, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin azmine
  Bozkurtta Spor
  Köylerimiz
  Mahallelerimiz
  Muhtarlarımız
  Forum
  Ziyaretçi Defteri
  Link Panosu
  Firma Rehberi
  İlanlar
Bozkurt Kitabı Dünden Bu Güne Bozkurt Bozkurt Videoları
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
  Kayıt Ol
  Şifremi Unuttum

 » Başkanımız Magazin Gazetesinde Ayın Konuğu

Belediye başkanımız Engin CANBAZ, Kastamonu Magazin Gazetesi’nde ayın konuğu oldu.

İşte O Ropörtaj;

Türkiye’nin En Kıdemli Belediye Başkanı  ‘Engin CANBAZ ‘

Ögretmenlik mesleğinde 17 yıllık tecrubesi,  Dinamik enerjisi, Belediye Başkanlığında 29. Yıllık başarı dolu  hizmetlerinin yanı sıra,   Turkiyenin en kıdemli Başkanı olan Bozkurt Belediye Başkanı  Engin Canbaz, ‘ilklerle dolu farklı projelere attığı imzaları ile  genç Belediye başkanlarına örnek’ oluyor.

 Magazın gazetesi, okurlarımız için İstanbul ve Kastamonu ilçe Belediye başkanlarının çalışmalarını mercek altına alıyor.

Magazin gazetemizin bu ayki ayın konugu Belediye başkanı konuğu köşemizde Mesleginin zirvesinde olan,  zaman zaman tatlı sert uslubu ile tanınan, bir o kadarda yufka yürekli farklı kişiliği, giyim vekuşam tarzı ile mankenleri kıskandırcak kadar şık bir Belediye başkanı o.

İlklere attığı önemli, farklı projeleri ile farklılığını yansıtmıştır ilçe halkına yaptıgı örnek projelerle Türkiyenin görevdeki en başarılı başkanlar arasında ve en kıdemli belediye başkanı olma özelliğini elinde bulunduruyor.

29 yıllık görevinde gecesine gündüzüne katarak Halka hizmet, hakka hizmetir düstürunu hep benimseyen o ilkeler ışıgında halkına, hizmetlerini buluşturuyor. Hemşehrileri ile arasında gönül bağı kuran örnek hizmet projeleri ile taklit edilen Belediye başkanı o.

 Türkiye’nin ve Kastamonu’nun yalancı cenneti, güzellik onun dogasında olan Şirin ilçe Bozkurt’un Belediye Başkanı Engin Canbazı konuk ediyoruz magazin gazetesi ayın konugu köşemizde.

Örnek insan, eğitimci, öğretmen kökenli Bozkurt Belediye başkanı Engin Canbaz on parmağına on marifeti olan bir kişilik değim yerinde ise her ilçeye lazım örnek bir belediye Başkanı profilini çiziyor yıllardır. Değişmeyen mütevazi vakur duruşu ile de hep hemşehrilerinin menfatini gözeten,   halkının gönlünde taht kuran rekortmen bir Belediye başkanı.

 Meslektaşı Öğretmen eşi Nihal Canbaz ile mutlu huzurlu, dört çocuklu, mutluluğun fotografını çiziyorlar 40 yıllık evlilik yaşantılarında.

 Uzun yıllar Bozkurt’ta 15 günlük gazete çıkartarak ilçede yaşayan hemşehrileri ve gurbetteki hemşehrileri arasında uzun yıllar köprü kuran gazetecilik mesleğinide başarı ile yaptığını belirtiyor. Gazetecilik yaptıgı yıllarındaki yazma ve çizme özlemini ise hatıralarını yazarak kitaplaştırma çalışmasına başladığını,( ilk Belediye Başkanlığı seçimini kazandığındaki yaşanılan anılara kadar kitap çalışması tamamlanmış).

 Memleketine ve ülkesine olan sevdasını mısralara yansıtan, şiir yazma özeliği ile gönül pınarlarından akıp giden çoşku dolu sözleri şiir sayfalarına yansıyor şair kişiliği ile yıllardır maharetli başkan Canbaz.

Tiyatroya olan merakı ve özlemi ile yazdığı tiyatro oyun yazarlığı ile senarist kişiliği ve kabiliyetide dikkat çekiyor, bunların yanında ortaokul yıllarında ebru yapımındaki başarısının yanında Bozkurt ilçesine özgü el sanatlarındaki mini ceyiz sandığı yapımındaki el becerileri ile de belediye başkanlığındaki sosyal kişiliğinin ve becerikli meziyetleri ile de meslektaşlarına örnek kişiliğe sahip.

 Magazin gazetesinin ayın konugu olarak eğitimci ögretmen belediye başkanlarımızdan meslekdeki 29 yıl belediye başkanlığı görevini yaparak Türkiyenin en kıdemli Belediye Başkanı Engin Canbazla keyifli bir röportaj okuyacaksınız.

Her zamanki misafirperverliği ile 1982 yılından beri tanıdığımız değerli Belediye başkanımız ile  mağazin  gazetesi  fotoğraf editörü   Özkan kandez ile birlikte makanımda röportajımızı  gerçekleştiriyoruz.

Halka hizmetin hakka hizmet olduguna değinen başkan her şeyin nasip oldugunu 1980 yılında başkanlık seçimini kaybediğinde hiç üzülmediğini, kendisinin seçimlerde desdekleyen partili taraftarı ve ailesinin seçimi kaybediklerine çok üzüldüklerini ama kendisinin bu konuda hiç üzülmediğini, nasip olayına inandığını hak sahibi istemez, izin vermez ise hiç bir şey nasip olmayacagının vurguluyor.

Bazı şerler hayırlara vesile olurlar biz 1980 de o seçimi kazansa idik 5-6 ay sonra ihtilal oldu Belediye başkanları hep görevden alındılar o zaman başkan olsa idik, belki bu zamana kadarki görev nasip olmayacaktı diyerek nasip olayına inancını belirtiyor.

Efsane başkandan kendisinden bahsetmesini istediğimizde şu sözlerle anlatıyor kendisini, Engin Canbaz Belediye Başkanlığında 29. yılı geride bırakmış, daha öncede Milli Eğitimde 17 yılını öğretmenlik ve değişik kademelerde yöneticilik ve müfetişlik görevleri yapan devletin hizmetkarıdır.

Vatana milletine hizmet noktasında hiçbir şeyden kaçmayan, çocukluk ve gençlik yıllarından itibaren bazılarının aman sende ne üzerime ne vazife dediği bir yerlerde o işlerden kaçmamış o işlerde rehber olmuş, 1984 yılından itibaren belediye başkanlığı görevini yapan hemşehrılerıne hizmet etme onurunu yaşayan bir kişidir.

1947 yılında, ailenin ilk çocugu olarak dunyaya gelmişim, iki kız kardeşim var, babamızda Eğitimci Başögretmenlik yapmış ilçe Milli eğitim müdürlüğünde marif memurluğu görevinde bulunmuş her evlat gibi baba meslegine gönül vermiş biri olarak baba mesleğini örnek aldıgını aynı zamanda Hukukcu olmayıda düşündüğünü belirtiyor. O yıllara ait hatıralarında düşündüğünde nasip olan baba mesleğini yapıp vatanına memleketine hayırlı öğrenciler yetiştirmenin hazını gurur ve mutluluğunu yaşadıgını vurguluyor.

İlk ve ortaokulu ilçemde, liseyi Abdurahmanpaşa lisesinde okuduktan sonra Balıkesirde Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümü mezunuyum, 1973 yılında meslektaşım Nihal hocanımla evlendim gelecek yıl evilikdeki 40.cı yılarını çoşku ile dostları ile kutlayacakları müjdesini veriyor. Bu mutlu evlilikden olan, Alper Batuhan, Sarper Boğaçhan, Elif Ayyüce, Mustafa Kayıhan isimli dört evlada sahip.

Askerlik görevini istihkam okulunda yedek subay adayı olarak 1970-1971 de İstanbul kağıthanede, daha sonra Konyada asteğmen olarak vatan borcunu ödüyor.

Askerlik anılarından bizimle ne paylaşabileceğini bir anısısnı sordugumuzda Konyada istikam bölüğü depolarına malzeme taşınıyordu depoya 100-150 mt uzakta taşınmayı izliyordum depoya yaklaştıgımda bir malzemenin bir ucundan 7-8 kişi tutmuş diğer ucundan ise tek başına dev bir asker tek başına taşıyor onu görünce gözlerim kamaştı  sivilde ne iş yapıyorsun diye sordum çoban oldugunu her gun bir tas tereyağı guneşe koyar bal ile karıştırıp yerim dedi o askerden o gün o gücünü görünce etkilendim ve savaşdaki o gemilere mermileri taşıyan seyit onbaşılar gözümde canlandı.

Öğretmenlik yaptığı yıllardaki öğrencilerden kimler olduğu sordugumuzda ılk aklına gelen isimler arasında Türkiyenin Bakliyatçı devleri arasında yer alan Reis Gıdanın sahibi ünlü iş adamı Mehmet Reis, İnebolu eski Belediye Başkanı İdris Güleç, Ankara Üniversitesi Genel cerrahı Prof. Dr. Şükrü Bozkurt, Kars Karayolları Bölge Müdürü Necati Çakıroglu, Şimdiki Araç Belediyue Başkanı Mustafa Ayanoğülu, Prof Cemalettin Çopuroğlu gibi ilk isimler aklıma geldi diyebilirim dedi.

Ögretmenlık yıllarında sizi üzen yada en sevindirici anınız nedir şeklindeki sorumuz üzerine öncelikle olarak şunu belirtmek istiyorum hala ögretmenim yada hocam diye hitap edilmesi hala kendisini Başkanım denmesinden daha çok mutlu ettiğini, Bu manada Belediye Başkanlığım görevi esnasında da  eğitimci kişilinden yararlanılmasından mutlu oldugunu belirterek bu bakımdan Enver paşa ile ilgili ve diğer bir çok konu(Ermeni Konusu) gençlere seminerlerler verdiğini, sağlıkla ilgili olarak sigara bırakma kampanyası ile sigara bırakanlara takım elbise hediye(Ramsey sponsorluğunda) ederek 150 kişinin sigara bırakmalarına vesile oldugundan dolayı mutlu olduğunu  belirtiyor.

Mücelit gibi cilt yapabildiğini, Ebru yaptığını, el sanatlarındanda el yapımı ceyiz sandıgı yapmayı sevdiğini bunu başarı ile yapabilecek beceriye sahip oldugunu belirtiyor. Bu manada kendisine örnek olarak Fazlı Sermet Kılıçay (ilk ortaokul müdürü) hocamı örnek aldım diyor.

Okul yıllarında zaman zaman müzik derslerine girdiğini o yıllarda mandolin çaldığını belirten başkan Canbaz müzik dersi ile ilgili bir anımı paylaşmak istiyorum diyerek söze başlıyor.

 İstanbul Kastamonu arasında otobüsle bir seyahat esnasında yaşadığını belirtiyor. Karabük yakınlarında Sögütlü çeşmede mola verdikleri bir esnada yanına bir Tankçı Tegmen yaklaşıgını yanıma gelerek hocam siz Engin Canbazmısınız diye sordu ve evet cevabının ardından ben sizin öğrencinizim diyerek anısıanlatmaya başlar.

Ben sizin örgencinizim sizi unutamıyorum, bir müzik dersinde diğer arkadaşıma solfej’den 10. Tam not, vermiştiniz, bana ise 9.5 dan 10 vermiştiniz ama benim çalarken küçük bir hata yapmıştım siz o zaman bana 9.5 dan 10 vermiştiniz çok adil davranışınızı hiçbir zaman unutmadım ve unutamıyorum demesi beni yıllar sonra öğretmen olarak dürüst ve doğru bir kararın nasıl önümüze çıkması unutamadığım ve çok mutlu oldumuştum o gün diyor ve ekliyor öğretmen olurda anılar olmazmı tabi yine beni en çok etkileyen bir anımı paylaşmak isterim diyerek sözlerini sürdürüyor.

Azdavay ortaokulu öğretmenlik yaptığım yıllardı sınıfın en yaramazı bir öğrenci tüm ögretmenlere ve arkadaşlarına yaramazlıkları ile illalah dedirtmişti. Dayaga karşı bir eğitimciyim ama lafdan anlamayanında hakı olan kötek olmalıdır bunun üzerine atasözleri var biliyorsunuz. diyerek yaramazlık sonrasında bir kaç kez öğrenciye vurdugunu o  öğrencide  bana vuramazsın hocam itirazı üzerine birkaç defa daha vurdugunu belirtiyor o yıllar da .

Belediye Başkanı olarak yıllar sonra Öğretmenlik yaptıgı ilçeye bu kez Belediye Başkanı olarak gider, Orman işletmede ihaleye girmek için girdiğinde kapı girişinde Belediye Başkanı olarak karşılanır. Herkesle tokalaşır o anda kalabalıgın içinden bir ses başkanım diye seslenir ve şu yanagıma bir tokat at sözü üzerine dona kalır başkan neden sorusu üzerine ve soguk esen bir ortamın ardından tatlıya baglanan öğretmenlik mesleğinin kutsal ortamı çıkar ortaya.

Orda kendisine seslenen kişinin yıllar öncesi okulun en yaramaz öğrencisinden başkası değildir, okumuş adam olmuştur ve devlet dairesinde çalışmaktadır. Engin Başkana hocam sizin o tokatlarınızla ben adam oldum bir kez daha vurun diyerek elini öpmesi o anda dünyanın en mutlu kişisi oldugunu ve öğretmenlik mesleğinin en güzel anları ve hatıraları olarak hafızamda unutamadıgım anlar arasında yer almaktadır diyor. 

İÇİMDE UKTE KALAN ŞEY VAR.

Yaşantınızda içinizde ukte kalan bir şey varmı sorumuzla Başkanın detlerinin depreştirğini görüyoruz. Belediye Başkanı olmasaydım başta ilçemden başlamak uzere, tum ilçeler, Kastamonu merkezden başlayarak, tüm Türkiyeyi dolaşıp şiveli sözlük yapma hayalinin olduğunu bu konuda içimde kalan ukte kalan bi şey olarak sözlük hazırlamak kaldı derken içindeki üzüntü ve burukluk yüzüne ve ses tonuna yansıyordu.

SİYASETLE NASIL TANIŞTINIZ.

1984 yılında tekrar aday olması üzerine baskı yaplır, seçimlerde her zaman manevi büyüklerine sorduğunu ve ona göre yıllarca hareket etiğini gelecek seçimlerde de aynı şekilde hareket edeceğini belirten başkan istihare ve büyuklerinden iyi haber alır ve şahsınada devletede hayırlı oluyor denir ve aday olması istenir, şu ana 29 yılı geride bırakan, bir başlanğıcın stardı olur o seçim zaferi hayatında.

Seçimlerde kazanma hırsı olmadığını 1994 seçimleri sonrasında tekrar aday olmayı düşünmeyip istanbula yerleşmeyi düşündüğünü yalnız aday olup Başkan olunca artık arkanda temsil etiğin bir kitle hareketini belirliyor şahsın olarak bunu belirleyemiyorsun kitleleler sürüklüyor bazende birde seçimlerde çirkin iftiralar mesnetsiz suçlamalarda bunu etkiliyor.

Mesela hala kendimin bile nerede olduğunu bilmediğim Kıbrısdaki villalarım, İstanbulda çalışan gemilerim oldugu gibi atılan çirkin iddiaalar söylenince seçimi çirkinleştiriyor. Biz nerden geldiğimizi nereye gideceğimizi bilen insanız kazanmak kadar kaybetmeninde var oldugunu biliyoruz ama bu pis yalan iftira ile olmamalı artk seçimler çirkinleşti zıvanadan çıktıgını belirtiyor.

Bu iftiralardan Başbakanımız gibi tazminat kazandınızmı? sorumuz üzerine Sabah Gazetesi yazarlarından Ahmet Vardardan o dönemin parasına göre 5. bin lira kazandıklarını o dönemin partisi Genel merkezi tutmuştu avukatları Zonguldakda bir genç avukat arkadaş kazandıktan sonra kendilerine ulaşma imkanımız olmadı gerçi o dönemde Bozkurt ilçe başkanımız sen başkan bu parayı yiyemezsin biz halederiz dedi onlar geregine yapamadan avukat izini kaybetirdi tazminat kazandık manevi olarak ama tahsilatı duman oldu (gülüşmeler )

Gazete ve gazeteci deyince gazetecilik yaptığı yılları bahsetmesi istiyoruz doğal olarak 1972-1973 yılarından itibaren 6 yıl gazete çıkardığını 15 gunde bir çıkartığını gazetesini 500 adet Baskısı olan gazetesinin 150 dış abonesi oldugunu belirtiyor ve gazete çıkartmanın zorlugunu bilirim o bakımdan magazin gazetenıze uzun soluklar ve başarılar dilerim sözü ile bizler moral ve enerji vermeide ihmal etmiyor.

1972 yılında Tiyatro yazıp oynadıgını belirtiyor, elinde senoryosu olan  tiyatro  oyunu oldugunu İstanbuldan gelen bir tiyatro ekibine oynamaları için verdiğini belirtiyor. Tiyatroyu sevdiğini devlet tiyatrosu oyuncusu olmak isterdim derken tiyatroya karşı olan sevgisini ve sempatisini dile getiriyor.

Türkiyenin Erciyes dağı var, Değişik bölğelerde önemli dağlar var ama şarkılara ilham olmuş Ilgaz dağının farkı başka oldugunu ve lgaz ile ilğili yazdığı şiirleri oldugunu belirterek şiir yamaktanda büyük keyif aldığını yaklaşık 40-50 şiirleri oldugunu bunları ilerde o şiirlerimi kitaplaştırmak istiyorum dedi.

 Nufusun  % 65  göç durumunda Gurbetdeki gençlerin genleri Kastamonudan anadan, babadan, dededen gidiyor, Dedelerinin temiz genlerinden geldiklerni unutmasınlar tabiî ki baba topraklarnı yılda bir kezde olsa ziyaret etmeliler, sadece cenazeden canazeye değil bayramda seyranda baba topraklarını ziyaret etmelerini bekliyoruz.

Kastamonuluların temiz bir mayadan geldiklerini unutmasınlar, İstilaya ugramamış, ne etnik, ne dini bir arayış içinde olmamış, Cumhuriyet döneminde değişik etnik grubların istilasına ugramıştır bazı yöre bölgeler ama Kastamonuda böyle bir istila yaşamadığından öz ve öz Türkdür.

Kastamonudan soysuz çıkmaz, Kastamonudan hırsız çıkmaz, Kastamonudan ahlaksız çıkmaz, yani Kastamonu asil bir milletin karışıklıga ugramamış olması bile yeni nesil gençlerin baba topraklarını görmek adına önemli bir sebebdir, dogal guzelik yeşilik ormanlık alanları saymaya bile gerek yok.

Be sebebden ötürü ilklere imza atan bir belediye başkanı olarak gurbetçilerin yazdan yazada gelmelerine vesile olabilecek, 1987 yılında ilk festival etkinliğine başlatarak, Göynük dağı yayla şenliklerini başlatıklarını ve daha sonraki yıllarda hali hazırda Bozkurt dernekleri bu etkinliği devam etirmektedirler diyor. Bu etkinliklerden elde elden gelirle yine Kastamonu Belediyeler arasında ilk başlatan belediye olarak üniversite öğrencilerimize burs vermeyi başlatık. buda eğitimci başkan olmamdan geliyor öğrencinin sıkıntısını anlamam adına diyor.   

FARKLI BAŞKAN PROFİLİ ÇİZMEKTEN MUTLUYUM

Rutin belediye hizmetleri her zman başarı ile devam etiğini beleirtiyor başkan nedir bunlar, su, kanalizasyon, çöp, gibi bunlar belediyelerin olmazsa olmazlarıdır hizmet adına, farklı Başkan profili ile ilçemin Türkiye çapında tanınmasını saglamak, Turizm hareketliliği kazandırmak, bakımından Bozkurt ilçesini spor ve medyanın dikkatleri üzerine çekecek tesisleri kazandırdı.

İlk olarak Belediye olarak yaptıkları kamp oteli ve ile çim saha ile futbol ve henbol takımları ıle milli takımların kamp merkezi olarak spor turizmde onemli atılımlara imza attı. Türkiye çapında kamp merkezi olarak önemli takımlara kamp merkezinde yıllarca ağırladı ve spor turizminden ilçeye ekonomik kazanç kazandırdı yıllarca.

Taki 5 yıldızlı oteler uyanıp spor antreman sahaları yapana kadar, tabiî ki belediye imkanları olarak onlarla rekabet etme şansını son yıllarda yakalayamayınca kamp merkezi tatil zamanında gurbetçi hemsehrilerine tesis ve sosyal alan olarak hizmetlerini sürdürmeyi devam ediyor.

Kamp merkezınde yıllarca Pendik spor, Ankara Demispor, 7- 8 yıl, Bakırköyspor, Zeytinburnu spor, Diyarbakırspor gibi 40 ayrı takımı ilçede kamp yapmak üzere ağırladı.

Koyu Galatasaray takımı taraftarı oldugunu belirten başkan Enğin Canbaz En beğendiği sporcular olarakta Metin Oktay ve Hakan Şukürü futbolcu olarak beğendiğini belirtiyor. lisanslı futbol oynamadığını ama iyi bir seyirci oldugunu amatör spora büyük ilgi ve gösterdiği destek ile spor camiasında saygı ile anılıyor.

10-11 defa Kastamonuda 1. Amatör kümede Futbolda şampiyonluk yakaladıklarını, grublarda Kastamonuyu paf takımlarında grublarda temsil ettiklerini belirtiyor.

Voleybolda önemli başarılara imza atıklarını 3.liğde başladık üst üstde şampıyonluklar yaşayarak, 2 liğ, ardından 1. liğde Bozkurt spor olarak Türkiyenin en güçlü takımları Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi Voleybol takımları ile ünlü ouncuları ilçemizde ağırladık son sezonda ise Türk Telekomun sponsor olmak istediğinde maalasefki bir siyasetçinin taş koyması ile Voleyboldaki sponsorlugumuz iptal oldu, hızla Voleybolumuzda kan kaybettik. Taşıma su ile yürütemedik hala Belediye olarak borçlarını ödedik, ödemeye devam ediyoruz.

Galatasaray takımına olan sevdası ve aşkı onu takımına marş yazacak kadar sevdayı taşıyor yüreğinde. Marşı  o dönemin  Başkanlarından Merhum başkan Özhan Canaydın yolladığını cevaben ise,   kulubden de kendisinse  teşekkür  yazısı aldığını belirtiyor.

Kulupden gelen yazıda hitaben, marşınızın kulup arşivine konmuştur şeklinde teşekkür yazısının kendisini mutlu etmediğini hayalinin ve özleminin çok sevdiği takımının galibiyet ve seviçlerinde TT arenadan yazdıgı marşlar ıle her tarafın inlemesini ve her taraftarın dilinde pelesenk olmasını hayal ediyor.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rauf Dentaşa, Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan, kendisine ilham vererek şiirler yazdıkları arasında yer aldığını belirtiyor. Tabiki sevdası memleket milliyetçisi olarak Kastamonu ve ilçesine şiirler yazmazmı ve memleketini anlatan şiirlerin yanı sıra meslektaşı, hayat arkadaşı Nihal öğretmende en büyük ilham kaynaklarından biri olarak Başkana ilham verdiğini belirtiyor.

Biz magazin gazetesinden laf çıkmaz misali gelecek yıl evlilikde 39 yılı geride bırakayarak nice 40 yıllar dilediğimiz hayat arkadaşı Nihal hocamıza yazdığı ‘Sevğili eşime ‘ başlıklı şiir begenilmiş begenılmesine ama başlık sebebiyle gereken iltifat alamamış olsada bizden uyarması başkanım ilham kaynagı yanınızda kabiliyet yetenek sizde öğrenimize yakışır 40 yıılk anısına yine bir şirde yazmayı unutma bizden hatrlatması ne diyelim.( o kutlama anını yansıtan haber ve özel fotoğrafları magazın gazetesi olarak tam sayfa sayfalarımızda yayınlama sözünü bizde şimdiden söz veriyoruz okurlarımıza ve Canbaz ailesinin hayranlarına ve yakınlarına. Rabim ömür ve sağlık verdiği müdetce inşallah.)

Farklı başkan örnek çalışmalarınıda yılarca ilklere imza atarak yapmış Dogal guzellik O’nun dogasında var dediği şirin ilçesi Bozkurt için. Çöplerini yıllardır ayrıştırarak toplatırdıgını, çevreye Zararlı maddelerden ayrı ayrı toplanması için talimatları geregı yapılan bu uygulama ile de çevreye olan duyarlılığı  ile de  bu uygulamadan dolayı yurt dışından ödül kazandığını belirtiyor.

Bu uygulamayı devletten Belediye olarak 10-15 yıl önce başlatıldığını, Bozkurtta hiçbir esnafımız dönüşümden glen adi poşet kullanamaz, bu konuda ilçe halkımız bilinçlendi. Bu bakımdan dolayı duyarlı ilçe esnafıma, duyarlı hemşehrilerime  teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

1999 yılında Şehitler anıtını yaptıklarını, alime huma hatun, Şerife Bacıların torunları olarak ve tüm şehitlerimize sahip çıkmak ve onları anmak adına görkemli şehitlik anıtı yaptıklarını, yurt dışı seyatimde Hollanda da bir yerden giderken uçaktan düşen içindede türk pilotların oldugu yerde şehitlik yapmışlar. Bilmem ne komutan burada ata binmiş millet ecdadına ata bınmiş diye sahip çıktığı yerde biz onların yurdu ugruna şehit olmuş kanını canını vermiş ilimdeki şehitlerin isimlerinin yer aldığı şehitliği yaptık.

Farklı kişilik, farkı giyim tarzı, ile yıllardır, yaptığı yapacağı ilk örnek projelerle marka Belediye Başkanı olarak gerek ilimiz ve ülkemizdeki Belediye Başkanlarına yaptığı ilk projelerde örnek olan başkandan bunların neler olduğunu anlatmasını istedik.

Ana başlıklar altında saymak gerekirse diye başladı sözlerine, Türkiyede ilk kendi dönemi ve başkanlığında ilk başlatıln işler olarak magazin gazetesi okurlarına özel açıklamalarda bulundu.

13 yıldır siğara bırakma kampanyaları (elbise ödüllü), Duvarlara eğitici, özlü sözler yazılması, Poşetle çöp toplama, Çöpleri ayrıştırarak toplama, Pazarda-bakkalda siyah ve geridönüşümden üretilen poşet kullandırılmaması, Atık pil toplama, Hanımlara mahsus-gül bahçeleri ve kamelyalar(hanımların kapı önlerinde sohbet etmemeleri, uygun ortamlarda sohbet etmeleri ve el işleri yapabilmeleri için), İlçe boyutunda kimsesizler evi hizmeti, Su değirmeni ihyası(1990), Voleybol Erkeler 1. Liginde Bozkurt’u Kastamonu’yu temsil etmek, Spor turizmini başlatmak (2. Ve 3. Lig takımlarına kamp hizmeti vermek), İlk ilçe çim sahası, Sanayi müzesi, Trafiğe kapalı sokak düzenlemesi, Günlük Pazar yeri, Yaşlılara sağlık hizmeti yaşlıların ses ve görüntülü kayıt altına alınması. Ana başlıklar altında sayabilirız dedi yapılan çalışmalarını

14 yıldır hemşehrilerimize sigara bıraktırdık, Ramsey’in elbise sponsorlugunda yaklaşk 150 kişiye  bu sigara iletinden kurtuldu. Sokakaklar da çok kişi anne ve babası yada çocukları eşi sigarayı bırakanlardan çok dua aldığını buda kendisini çok mutlu ettiğini belirtiyor.

Böylesine entektüel Belediye Başkanından müzikle ilgisini sormadan edemezdik, Müziğe ilk iğlisinin okul yıllarında mandolin çalarak başladığını,  fırsat bulamadığı için uzun yıllardır eline almadığını belirten başkan, Türk sanat müziği hayranı oldugunu, klasik müzik dinlemeyi sevdiğini, aynı zamandada tasavuf müziği dinlerkende çok iyi dinlendiğini vurguluyor.

Bozkurt üzerine yazdığı şiirlerinin bestelenip şarkı olacağını bu konuda ünlü müzisyen üsdad Amir Ateş beyin katkı ve desteğini aldığını belirtiyor. Gazeteniz magazin vasıtası ile kendisine teşekkürler etmek istiyorum dedi.

Hayvanlarla ilginiz Nedir ?

Şeklindeki sorumuzla birlikte başkanın yüreğinin kanayan yarasına dokunduğumuzu hissediyoruz. Tecrübeli başkan diyorki; yıllardır yüreğim kanıyor bu konuda çünki;  hayvanların telef edilmesine yüreğim el vermiyor, Tüm Belediyeler birliği olarak bir yer yaparak orada tüm belediyeler olarak el atılmasını teklif ettim bu konuda önemli güzel gelişmeler olacak müjdesini verdi.

Kuzu, kuş dışında diğer hayvanlar pek sıcak bakmadığını bu iki hayvan türünü çok sevdiğini beslemek gibi bir durum olursa tercıhının kuş ve kuzu olacağını açıklıyor. Birde atı çok sevdiğini sözlerine ekliyor.

İlçeye kazandırmak istedikleri önemi işlerden biride Meslek Yuksek Okulu olduğunu maalesef eski Rektörümüz siyasi farklılıklar sebebiyle okulun kurulmasını hep yıllarca bizi oyaladı.

Meslek yüksek okulunun ilçeye kazandırılması adına, kurulma kararı çıktı YÖK den, eski binada yapılmasın daha çok maaliyet getirdiğinden yeni Meslek yuksek okulu binası yapacağız.

Birde ilçeye seyir terası  kazandırmak  istiyorum değirmenler, nostalji binalar,  oturma gurupları, kamelyalar ve  piknik alanlarınında yer alacagı ilçenin dogal güzeliklerini  en güzel izlenecek bir yer olarak 2013de hizmete geçirceğiz . 

PLAKETLERİN DİLİ

Sayın Başkanla makamındaki sohbetimizde ve ilk girişten itibaren sayısız plaketler, beratlar, Teşekkür mektupları ve Fenerbahçe bayrağı gibi bir bayrak dikkatimizi çekiyor başkana plaketlerin hepsinin  birer  anısı vardır ama sizi en mutlu eden plaketlerden bahsetmesini istedik.

Hepsinin ayrı bir önemi ve anlamı var ama içlerinden ayırmak gerekirse şu şekilde belirtmek isterim.

Yaptığımız sosyal sorumluluk projesinden dolayı öncelikle iki aldığı diplomadan başlıyor başkan söze.

Dönemin Cumhurbaşkanı Sy Süleyman Demirelden aldığını, Devlet Millet işbirliği içinde yapılan lise binamızın yapımına vermiş olduğumuz katkıdan dolayı aldık. Devlet Millet el ele okul projesi kapsamında okul, 1 milyon liraya malolurken 150-200 bin lirasını bizim katkımız karşıladı, katkımızdan dolayı ödüle layık görüldük. Bu günün parası ile bir milyon liralık okulu kazandırdık ilçemize.

Türkiyede avrupadan kazanılan Çevreye duyarlılık ödülünü 4 ilin aldığını, Ereğli Belediyesi, Kuşadası Güzelçamlı Belediyesi, Bahçeşehir Belediyesi ve Bozkurt Belediyesi olarak Çevre ödülünü stargburda duzenlenen törende aldıklarını belirtiyor.

 ilçemizde düzenlenen törenle Bayrak teslim töreni yapıldığını Tarım ve Çevre Komisyon Başkanı Johanna Şiker hanım efendi ve İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu tarafından bizzat o dönemin valisi  Enis Yeter beyinde  katılımları ile ilçe halkım adına beledimize  törenle takdım edlmesi bizim için önemli bir törene ev sahıplıgı yapmanın ve ödül kazanmanın  mutluluğunu  yaşadıklarını belirtiyor.

Bu vesile olarak Belediye olarak okul yapımında lokamatif görevi yapan Belediyelerimize katkı veren hayırseverlerimize bu vesile ile şahsım ve Belediyem adına katkıları olan hayırseverlerimize teşekürlerimizi iletmek istiyorum.

Başbakandan imzalı ödüldende bahseden Tecrubeli Başkan % 82.5 oy oranı ile kazandıkları seçim sonrasında Ödül aldığını, son seçimde ise oy oranı % 55 oldu, epeyi hırpalandıklarını ama seçim farklı bir olgu olduğunada değinen başkan ilçeye ekonomik iş istıhdam saglanması adına fabrıka ve yatırımcılarına ilçede yatırımcılar kazandırmasına ragmen o çalışanlardan vefa yerine vefasızlık görebiliyorsun diyerek sitemini dile getiriyor. 

İlçe nüfusunun artırılması için fedakarlık ve vefadan dolayı eskisi kadar umutlu değilim, örnek vermek gerekirse  eskiden koreye asker gönderilirmiş, kurtuluş savaşında ki fedekarlıklar ortada, yeni nesilden bu konuda maalesef umudum yok.

Kuşkularım var fedakârlık konusunda umudum yok, Yeni yetişme şekli Avrupaya olan özenti şekli toplumdaki laçkalıgı ve luzumsuz tavır ve davranışları bereberinde getiriyor. Bencilleşen bir toplum olmaya başladık, yardımlaşmadan uzaklaşan paylaşım duygusunu yitirmiş, bir toplum olduk maalesef. Avrupaya uyum böyle olacaksa olmaz olsun bence böyle Avrupa özentisi.

Gurbeteki hemşehrilerimiz memleketlerine ziyaret etmelerini isteyen başkan baba ve ecdad topraklarına ziyaret ederek yılda bir kez dahi olsa memleketlerini ziyaret etmelerini bekliyoruz dedi. Kastamonu göç vere vere küçüldü tatilde Marmarise, Anatalya’ya, Avrupaya gideceklerine tatillerini memleketlerinde geçirmek adına buyuklerin örnek olmalarını istiyoruz dedi.

 İSTANBUL BOGULDU.

Teşvikler yanlış kullanıldı Kastamonudan fabrıka kuracam diye faisiz kredi teşvik alıp Antalya’ya oteler yapıldı buna devlet ve yetkilileri de göz yumdu buda göçün önemli olgularından biridir bu tip yatırımcıların kötü örnekleri diğer dürüst yatırımcılara kötü örnek olmuştur.

MİLLETVEKİLLİĞİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ Mİ ?

 Bu sorumuz üzerine siyasete yaşadığı haksızlık ile nasıl karşılaştığını ilk kez magazin okurları ile paylaştığını açıklıyor başkan. İki kez teşebüsü oldugunu bu konuda iki kez Ali Cengiz oyunları ile ise oyuna getirildiğini belirtiyor.

İlk teşebusunde AKP il kurulduğu yıl olduğunu belirterek, şimdi ismini dile getirmek istemiyorum onlar kendilerini biliyorlar diyerek sitem dolu sözlerini şöyle sürdürdü.

Başbakanımız partiyi kurmadan önce Safranboludan Kastamonuya geliyor yola çıkarkende yanındakilere  Kastamonudan iki kişi istiyorum Birisi  Murat Başeskioglu, diğeri Engin abiyi(Canbaz) diye söylüyor. Tabi bu ifade kendini  yakın olanlar arasında bu samimi  ifade rahatsızlık  yaratmış olacaki bana başbakanın ziyareti ve Turaşdaki toplantıdan heber verilmiyor, o dönemde 8. Anaplı Belediye Başkanlarımız davet ediliyor ama içlerinden tek bana  haber verilmiyor. Küre Belediye Başkanı Engin Ayrancı aradı Toplantı var Recep Tayyip Erdogan geliyor gelecekmisin diye sorunca benide haberim oldu o zaman benim haberim oldu. Ne tesadüfki Kastamonudayım ve ılgazda başka bir toplantıya katılmak uzere eşimle birlikte Kastamonudayız ıkı üç saat bekledım belki çağırırlar diye ama maalesef sy Başbakanımız özelikle isim olarak çagırmasına ragmen haber verılmedi toplantıya katılmam engellendi.

Bu sebeden dolayı seçimlerde aday gösterilmedik daha sonrakı secimlerde yıne başbakan olduktan sonra devreye girildi sonrasında Baş başa görüşmemizde beni bilinçli gelmedi diye söylemişler araya nifak sokmuşlar olacaki sy Başbakanımz bana karşı eski sıcak görüşme yapma imkanı bulamadım uzun süre devredeki buyuk abımızde sen neden toplantıya gitmemişsin deyince işin renği ortaya çıktı.  

Daha sonra hava alanında not halınde toplantıya çagrılmadığımı açıklayan bılgı notunu bızzat verdım, arabaya bıner bınmez okudu ama gelişen suretçe istifa et diyenlerin daha sonra biz sorumlu olmayalım gıbı kararsız ve çekimser açıklamaları sebebiyle güvenemedim Belediye Başkanlıgından o sebeden dolayı istifa etmedim.

Nasip degılmış diyelim işde milletvekiliği için iki girişimizde başlamanda bitmiş oldu maalesef ama saglık olsun her şey nasip ve saglık olsun.

Tecrübeli belediye başkanı olduğunu açıklayan Engın Canbaz olarak, ama iyi bir siyasetçi olamadığını kendisinin dik ve duz bır karakteri olduğunu ikili oyunları beceremediğinide sözlerine ekledi. 29. Yıllık siyaset hayatımda bu özeliği maalesef ögrenemediğini öğrenmekte istemediğini belirtiyor.

Belediyeyi sıfır aldığını tek traktör aracı ile aldığını, ne binek, ne makam aracı, ne kamyon, kepçe, itfaye aracı yoktu, şimdi ise kepçesinden kamyonu ifyae aracına kadar her şeyi ile örnek Belediye hizmet araçlarımızla hizmetlerimiziz sürdürüyoruz. Gurbetden ilk Seydiler Belediye Başkanı Şevket Başkanın ardından en çok hibe yolu ile avrupadan araç temin eden belediye olma özeliğini taşıyor.

Yeni ylla birlikde küçük bir itfaye aracıda temin ederek köyler için kulanılacagını ve avrupadan 12 kata kadar çıkabilen 33 mt lik itfaye merdivenide aldıklarını belirtiyor. Yurt dışından hibe malzeme almanın çok sıkıntılı oldugunu o dönemlerde yaşadığı stres ve sıkıntılardan dolayı tansiyon hastalığını yakalandığını belirtiyor.

Küçük Belediyelerde Başkanlık yapmanın zor oldugunu, Başkan yardımcın yoktur, Danışmanın yoktu. Teknik ekıbın olmadıgından zorluklar yaşanmaktadır. küçük yerde aldığın ve yaptıgın tüm kararlar günahıyla sevabıyla sizindir.

Bu bakımdan ilçeden il dışına çıksan aklın arkada kalıyor. Bunun için ekip ve teknik ekip ile hizmetlerimiz sürdürme gayreti içinde oluyoruz tüm zorluklara ragmen.

 

GURBETÇİ HEMŞEHRİLERİMİZ DUYARLI OLMASINI BEKLİYORUZ.

10 yıldır bu konuda çalışmalar yaptığını gurbete olan hemşehrilerimizn en azından bir iki kişi yada aile büyüklerinin ilçelerinde yazılmasını istiyoruz. Örnek vermek gerekirse 19 ilçe 1000 er kişi yazılsa 19 bin kişi merkezde 5000 bin kişi yazılsa toplamda 24-25 bin kişi yapar buda genel miletvekili seçimlerinde bir milletvekiliğini fazla kazanma demektir Örneğini verdi.

1952 seçimlerinde Kastamonuda 10 Milletvekili bulunurken, daha sonraki yıllarda bu sayı 8 milletvekiliğine düşüyor, daha sonra 6 ve 5 oluyor ve şimdi 3 milletvekiliğine düşdük. 

İstanbul da 1 milyon üzerinde Kastamonulu var, tahminimize görede bu sayının 33 bin kadarı Bozkurtlu hemşehrimiz yaşıyor istanbulun değişik semtlerinde mesela beykozda 5 köy var tamamı Bozkurt kökenli, 5 bin nufus var, Fatih, Kavacık, Paşa Bahçe ve Okmeydanı’nda yogun Bozkurt nüfusu yaşıyor ve 80-90 yıl önce ğöçenler yaşıyorlar o bölgelerde. 1984 den sonra göçenler, Arnavut köy, Tuzla Esenler Bayrampaşa o civarlarda da yogun nüfus yaşıyor.

İlçeye yatırım amaçlı tercih edenlere yardımcı olduklarını bu konuda ilçeye yatırım amaçlı konfeksiyon, fabrikası için özelikle belediye olarak 4500 mt kapalı alan yapan yine ilk belediyeyiz, burada şu an 120 kişi çalışıyor. Terminali kapalı alana çevirerek bir teksilciye tahsis ettik, 60 kişilik istihdam, saglanıyor, Bal trikoya yer verdim kendi binasını kendi yaptı ve 50 kişi kişiye iş ve aş veriyor kazak imalatı yapılıyor.

Orman emvali olarak Kayın agacı üretimi yapılmakta önemli ölçüde Kayseri ve Ankarada mobilya üretimi yapan atölye ve fabrıkalara bu urunler Pazar olarak müşteri bulmaktadır. Bozkurtun % 83 Ormanlarla kaplı gelecek yıllarda bu urunlerin mobılya sektöründe üretim yapan fabrikaların tercih edecekleri bir ilçe olarak degerlendirilebilir bu konuda yatırım yapacak yatırımcıları ilçemize bekliyoruz dedi. Bir zamanlar 60 çeyiz sandıkçısı vardı şimdi 6 kişi kaldı. Her hafta İstanbul Tahtakale’ye el sanatı ürünler gidiyor askı, portatif masa, sandalye, tabure vs.

Kastamonu ile ilgili yayın yapan Magazin gazetesine sivil toplum kuruluşları, Belediye Başkanlarımız, İş adamlarımız sahip çıkmalıdır. Başkan Engin Canbaz Kastamonu ile ilgili her yapılan önemli projeleri desteklediklerini gazetecilik mesleğinin çok zor olduğunu fedakarlık, zaman ve sabır istemekdedir.  Belediye ve şahsım olarak imkanlar ölçüsünde desteğimiz magazin gazetesine sürecektir.

Kastamonu ve İstanbul arasında köprü görevi yapan magazın gazetesi sizin yönetiminizde önemli hizmetlere imza atacagınıza inanıyor yayın hayatınızda başarılar diliyorum dedi.

 

 
KASTAMONU

 

Ilgazlar’dan yelin var,

Murat Han’a gelin var

Üsküdar’a elin var,

Kastamonu benim yurdum.

 

Beşbin yıldandır izi,

Kavimler dizi dizi,

Kucaklar hepimizi ,

Kastamonu benim yurdum.

 

Fatih’e  ata oldun,

Fethe de omuz verdin,

Velilerle arş erdin,

Kastamonu benim yurdum.

 

Çok  Millet Vatan seçti,

Alimler suyun içti,

Cem Sultan geldi geçti,

Kastamonu benim yurdum.

 

Çanakkale’ye ağıt,

Ülkeme iller dağıt,

Baştan ayağa yiğit;

Kastamonu benim yurdum.

 

Anayurttan beslenmiş

Gazilerle süslenmiş

Akif yurda seslenmiş

Kastamonu benim yurdum.

 

Şehitler diyarısın

İstiklale silahsın,

İnebol’da Beratsın

Kastamonu benim yurdum.

 

Sünnet î Ahmet orda

Aşıklı Sultan şurda

Şeyh Şaban Veli burda

Kastamonu benim yurdum.

 

Hocamız Süheyl Ünver

Taşköprü’ lü zadeler

İlme neler verdiler

Kastamonu benim yurdum.

 

Şerife Bacı sende

Halime Çavuş bir de,

Dilin, Mehmet Feyzi’de

Kastamonu, benim yurdum.

 

 

 

Ozanoğlu İhsan’ dan ,

Oyunları Zeybekten,

Paşaları Ateşten,

Kastamonu benim yurdum.

 

Ormanlarla bezenmiş,

Mevlam hayli özenmiş,

Melekler gönül vermiş

Kastamonu benim yurdum.

 

Vatan’a öncü olmuş

Tarihime ün salmış,

Her zaman Bakir kalmış

Kastamonu benim yurdum.

 

Dağları, ovasıyla,

Onlarca yaylasıyla,

Denizi, ırmağıyla

Kastamonu benim yurdum.

 

Ondokuz ilçesiyle,

Efelerin sesiyle

Doyumsuz nefesiyle,

Kastamonu benim yurdum.

 

Gideros, Beldeğirmen,

Ginolu, Dipsiz gölden,

Milli parkı Küre’den

Kastamonu benim yurdum.

 

Göç verdin yazık oldu,

Yüreğin ezik oldu

Şimdi hep azık oldu,

Kastamonu benim yurdum.

 

Daha neler yazardım,

Sana beste düzerdim,

Ömür boyu gezerdim,

Kastamonu benim yurdum.

 

İllerin en güzeli,

Gönlüm senin ezeli,

Kaderim sende yazılı,

Kastamonu benim yurdum.

 

Dualarım seninle,

Dünya-ahret gözümle,

Olacaksın benimle,

Kastamonu benim yurdum;

Kastamonu sensin yurdum.

 

Engin CANBAZ

Bozkurt Belediye Başkanı

 


Eklenme Tarihi : 16.03.2013 14:20:21


Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :


Bozkurt Gündem Gazetesi  |  Bozkurtlular Derneği      © 2000 / 2010 Bozkurt Belediyesi. Tüm hakları saklıdır.


tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri